To najdrożej sprzedana moneta w Polsce. Kosztowała 2,7 mln złotych!

Królewskie 50 dukatów Zygmunta III Wazy z 1621 roku to prawdziwy, luksusowy rarytas wśród numizmatyków. Taką monetę posiada jedynie garstka osób na całym świecie, a właśnie wspominane arcydzieło w weekend zostało sprzedane za kwotę 2 mln 700 tys. złotych. Oznacza to, że 50 dukatów Zygmunta III Wazy jest najdroższą monetą aukcyjną sprzedaną w Polsce.

50 dukatów Zygmunta III Wazy. Oto najdroższa polska moneta

50 dukatów Zygmunta III Wazy z 1621 roku należy do najcenniejszych i najrzadszych monet na świecie. Jak podaje Skarbnica Narodowa, moneta jest prawdziwym, barokowym arcydziełem mennictwa polskiego. Autorem dukatów Zygmunta III Wazy jest Samuel Ammon, wybitny gdański rytownik i medalier szwajcarskiego pochodzenia. Numizmat miał zachwycić króla Zygmunta, który udzielił mu audiencji na Zamku Królewskim w Warszawie, obdarowując go złotym łańcuchem. Na stronie Skarbnicy Narodowej czytamy, że najdroższa moneta w Polsce została wybita tym samym stemplem, co słynna studukatówka z tego samego roku, która wciąż jest najdroższą monetą w Europie.

Na awersie złotej monety dostrzec można popiersie króla Zygmunta III Wazy w kołnierzu i zbroi, na której znajduje się łańcuch z klejnotem orderu Złotego Runa. W kilku miejscach widnieje także data – 1621, inicjały artysty oraz napis SIGISMVNDVS III D G POLONIAE ET SVECIAE REX, co oznacza: Zygmunt III z Bożej łaski król Polski i Szwecji. Z kolei na rewersie widnieje tarcza polsko-szwedzka zdobiona bogatymi ornamentami, otoczona łańcuchem orderu Złotego Runa wraz z koroną.

Arcydzieło numizmatyki zostało sprzedane w sobotę, 16 września. Cena wywoławcza 50 dukatów Zygmunta III Wazy wynosiła 1,8 mln złotych, cena końcowa osiągnęła ogromną kwotę w wysokości 2,7 mln złotych. Sama aukcja trwała… niecałą minutę!

Skontaktuj się z nami

22 620 45 74

Zadzwoń do nas dzisiaj, aby dowiedzieć się więcej na temat naszych produktów lub napisz na email: [email protected]

Najlepsza obsługa online

Infolinia czynna pon.-pt. 9.00 - 17.00

Infolinia czynna pon.-pt. 9.00 - 17.00

14 dni na zwrot bez podawania przyczyny

14 dni na zwrot bez podawania przyczyny

Ekspresowa dostawa kurierem UPS

Ekspresowa dostawa kurierem UPS

Bezpieczeństwo płatności dzięki szyfrowaniu SSL

Bezpieczeństwo płatności dzięki szyfrowaniu SSL

Gwarancja udanych zakupów oraz satysfakcja

Gwarancja udanych zakupów oraz satysfakcja

youtube facebook