Ta polska moneta została wylicytowana za prawie 3 mln złotych. Padł absolutny rekord

50 dukatów wylicytowane za prawie 3 mln zł

W minioną sobotę 16 września 2023 r. oczy całego numizmatycznego świata były zwrócone w stronę 50 dukatów Zygmunta III Wazy. To moneta z 1621 r. królewskiego medaliera Samuela Ammona. 

Jedna z największych złotych monet wybitych w Europie trafiła na licytację, którą organizował Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk. Cena wywoławcza wynosiła 2 mln zł. 

Ostatecznie legendarna moneta, licząca ponad 400 lat, została wylicytowana za 2,7 mln złotych, a sprzedana za astronomiczną kwotę 3 mln 240 tys. zł. Pełna kwota to cena zakupu plus opłata aukcyjna, która wynosi 20 proc. ceny zakupu, a zatem 540 tys. złotych. To absolutny rekord jeśli chodzi o polskie aukcje. Dom aukcyjny nie ujawnił, kto jest nowym posiadaczem monety.

"Najwspanialsze dzieło polskiej sztuki medalierskiej"

W czym tkwi wyjątkowość monety? Przedstawiciele antykwariatu przekazali, że jest to jedyny egzemplarz na rynku aukcyjnym. Moneta została wybita tym samym stemplem, co 100 dukatów z 1621 r., które uchodzi za jeden z najdroższych numizmatów na świecie. To właśnie ta moneta osiągnęła równowartość 8 mln zł podczas nowojorskiej aukcji w 2018 r. 

Moneta symbolizuje zwycięstwo Polaków nad armią turecką w bitwie pod Chocimiem. Tego typu znane egzemplarze są niespotykane w prywatnych zbiorach - najczęściej należały do kolekcji magnackich i królewskich.

– 50 dukatów Zygmunta III Wazy to walor światowej klasy, a przy tym najwspanialsze dzieło polskiej sztuki medalierskiej – przyznał Michał Niemczyk, właściciel antykwariatu, w filmiku zapowiadającym aukcję.

"Fakt" podaje, że moneta ma prawie 7 cm średnicy. W powiększeniu można oglądać detale mniejsze niż 0,5 mm. To m.in. koronkowy kołnierz na zbroi czy skrupulatnie opracowane tarcze herbowe.

Skontaktuj się z nami

22 620 45 74

Zadzwoń do nas dzisiaj, aby dowiedzieć się więcej na temat naszych produktów lub napisz na email: [email protected]

Najlepsza obsługa online

Infolinia czynna pon.-pt. 9.00 - 17.00

Infolinia czynna pon.-pt. 9.00 - 17.00

14 dni na zwrot bez podawania przyczyny

14 dni na zwrot bez podawania przyczyny

Ekspresowa dostawa kurierem UPS

Ekspresowa dostawa kurierem UPS

Bezpieczeństwo płatności dzięki szyfrowaniu SSL

Bezpieczeństwo płatności dzięki szyfrowaniu SSL

Gwarancja udanych zakupów oraz satysfakcja

Gwarancja udanych zakupów oraz satysfakcja

youtube facebook