Rekordowa suma za 50-dukatówkę wybitą w Bydgoszczy. Moneta sprzedana na licytacji

2,7 mln zł, a wraz z opłatą aukcyjną 3,24 mln – taką cenę uzyskano za 50-dukatówkę wybitą w XVII wieku w bydgoskiej mennicy. To najwyższa kwota za numizmat osiągnięta na aukcji w Polsce.

– 2 mln zł to cena wywoławcza rozpoczynająca licytację najwybitniejszego dzieła królewskiego medaliera Samuela Ammona. Jest to jedyny egzemplarz dostępny na rynku aukcyjnym – informował przed rozpoczęciem licytacji Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk w Warszawie.

Moneta została wybita w mennicy bydgoskiej – tym samym stemplem, co słynna 100-dukatówka Zygmunta III Wazy, jeden z najdroższych numizmatów na świecie.

– 50 dukatów z 1621 roku to jedna z największych złotych monet wybitych w Europie. Symbolizuje królewski triumf, jakim było zwycięstwo odniesione przez Polaków pod Chocimiem nad armią turecką. Większość znanych egzemplarzy powiązana była z kolekcjami królewskimi i magnackimi. Dziś jest niespotykana nawet w największych prywatnych zbiorach – przekazuje dom aukcyjny.

Na licytacji numizmat osiągnął cenę 2,7 mln zł, co z opłatą aukcyjną wynosi 3,24 mln złotych. – Kwota, która nabywca zapłacił za unikat, jest najwyższą na aukcji w Polsce – podkreśla portal Money.pl.

Najdroższą polską monetą jest wspomniana 100-dukatówka Zygmunta III Wazy – została sprzedana w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku za 2,16 mln dolarów.

Skontaktuj się z nami

22 620 45 74

Zadzwoń do nas dzisiaj, aby dowiedzieć się więcej na temat naszych produktów lub napisz na email: [email protected]

Najlepsza obsługa online

Infolinia czynna pon.-pt. 9.00 - 17.00

Infolinia czynna pon.-pt. 9.00 - 17.00

14 dni na zwrot bez podawania przyczyny

14 dni na zwrot bez podawania przyczyny

Ekspresowa dostawa kurierem UPS

Ekspresowa dostawa kurierem UPS

Bezpieczeństwo płatności dzięki szyfrowaniu SSL

Bezpieczeństwo płatności dzięki szyfrowaniu SSL

Gwarancja udanych zakupów oraz satysfakcja

Gwarancja udanych zakupów oraz satysfakcja

youtube facebook