Od początku roku zdrożały o 20 proc., może też je masz. Za kilka sztuk nawet 5000 zł

Antykwariaty przeżywają oblężenie głównie za sprawą jednego produktu. Eksperci w ostatnim czasie mają do czynienia z prawdziwą gorączką aluminium. O co dokładnie chodzi i za co można dostać nawet kilka tysięcy złotych? Odpowiedź jest zaskakująca, a towar może być w większości polskich domów.

-Nie pamiętam, kiedy ostatni raz otrzymaliśmy tyle maili z monetami PRL do wyceny, zwłaszcza że poruszenie objęło cały demograficzny przekrój: odwiedzali nas ludzie starsi, dzwonili biznesmeni w średnim wieku, pisali nastoletni posiadacze klaserów po dziadku. Wraz z monetami PRL trafiały do nas numizmaty innych okresów, niekiedy całkowicie mylnie traktowane jako nic nie warte. Jeden z klientów za kilka takich niedocenionych monet uzyskał 5000 zł, tymczasem wartość spodziewanych skarbów doby Polski Ludowej wystarczyłaby mu może na bilet tramwajowy - mówi w rozmowie z WP Michał Niemczyk, prowadzący szturmowany antykwariat w Warszawie. Ile pieniędzy można na tym zyskać?

Antykwariat i monety z czasów PRL

Właściciele antykwariatów przyznają, że monetowe bum spowodowane jest 10-groszówką z 1973 r., która na aukcji może osiągnąć kwotę nawet 5 tys. zł. Według szacunków Google, zainteresowanie monetami PRL w ostatnim czasie wzrosło o 250 proc., co daje najwyższy wynik od kilkunastu lat. Co więcej, o wartości starych monet stanowią detale. W przypadku sławnej 10-groszówki będzie to pusta przestrzeń w okolicy szponów orła.
-Tym, co błyskawicznie możemy sami sprawdzić, jest data. Jedną z najpopularniejszych monet międzywojnia, które znajdujemy w domach, jest 2 zł z wizerunkiem Piłsudskiego - z rocznika 1934 warte jest 20 zł, podczas gdy rzadszy rocznik 1936 kosztuje już 2000 zł. Podobnie jest w przypadku słynnego "rybaka", którego z datą 1974 kupuje się zwykle za kilkanaście złotych, a z 1958 r. wycenia od kilkuset złotych - mówi Michał Niemczyk.

Antykwariaty jeszcze przez długi czas będą przeżywać oblężenie. Polacy najczęściej na znaleziska wpadają w trakcie porządków i wygrzebują je z pudełek po butach, szkatułek z bibelotami oraz innych miejsc, do których normalnie się nie zagląda. Zdaniem Michała Niemczyka wzrost cen monet o 20 proc. spowodowany jest przede wszystkim zamykaniem mniej opłacalnych lokat bankowych. Czy w tej sytuacji Polacy powinni zacząć szturmować zakamarki swoich domów?

Skontaktuj się z nami

22 620 45 74

Zadzwoń do nas dzisiaj, aby dowiedzieć się więcej na temat naszych produktów lub napisz na email: [email protected]

Najlepsza obsługa online

Infolinia czynna pon.-pt. 9.00 - 17.00

Infolinia czynna pon.-pt. 9.00 - 17.00

14 dni na zwrot bez podawania przyczyny

14 dni na zwrot bez podawania przyczyny

Ekspresowa dostawa kurierem UPS

Ekspresowa dostawa kurierem UPS

Bezpieczeństwo płatności dzięki szyfrowaniu SSL

Bezpieczeństwo płatności dzięki szyfrowaniu SSL

Gwarancja udanych zakupów oraz satysfakcja

Gwarancja udanych zakupów oraz satysfakcja