Aukcja najdroższych numizmatów w Warszawie

Historyczną aukcję najcenniejszych królewskich monet przeprowadzi stołeczny Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk - wiodący numizmatyczny dom aukcyjny w Polsce. Jak wskazują dane sprzedażowe, krajowy rynek dawnych monet odnotował w czasie pandemii zwyżki rzędu 35-50 proc.

Hrabina Cosel, kontrowersyjna królewska faworyta

Datowany na 1709 r. talar z ozdobnym motylem wybity został w mennicy drezdeńskiej w pojedynczym egzemplarzu, na specjalne zamówienie władcy. Otto Merserburg, kolekcjoner i znawca monet saskich, wiąże ten nietypowy gest z postacią Anny Konstancji von Hoyn, znanej jako hrabina Cosel - królewskiej faworyty, głośnej bohaterki powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz produkcji filmowych. Podobne monety z motylem wykonane zostały w srebrze dla potrzeb gier karcianych na jej osobistym dworze, który rocznie kosztować miał monarchę tyle, co utrzymanie ośmiotysięcznego oddziału wojska.

Mimo że to nie najwyżej wyceniona moneta w naszym katalogu, rzeczywiście budzi niesamowite poruszenie wśród kolekcjonerów. Mówimy o prawdziwym zabytku, który niewątpliwie król osobiście trzymał w dłoni. Unikatowy egzemplarz, który polecił wykonać w złocie, licytowany będzie od poziomu 250 000 zł, jednak trudno szacować, jaka może być jego wartość końcowa - komentuje Michał Niemczyk, reprezentujący w swojej rodzinie już czwarte pokolenie marszandów i numizmatyków.

Moneta cenniejsza niż porsche

Najcenniejsza pozycja w katalogu to również wybity w złocie portugał koronny przedstawiający króla Zygmunta III Wazę w paradnej zbroi z najdrobniejszymi detalami. Obszerna moneta przetrwała w zachwycającym stanie od 1614 r., kiedy wybita została w mennicy bydgoskiej. Na jej wartość wpływa również fakt, że była własnością Henryka Karolkiewicza, najsłynniejszego kolekcjonera polskiego mennictwa w Stanach Zjednoczonych. Rekordowa kwota, za jaką wylicytowano monetę Zygmunta III Wazy, padła w 2018 r. i wyniosła blisko 2 mln dolarów.

To jedyny zachowany egzemplarz portugała koronnego o masie 10 dukatów, a pochodzenie z legendarnej kolekcji Karolkiewicza sprawia, że mamy do czynienia z obiektem najwyższej, muzealnej klasy. Ten sam egzemplarz ilustrowany jest w książkach i opisywany przez badaczy jako absolutny unikat, którego nie posiadał w swoich zbiorach nawet Emeryk Czapski, którego największa kolekcja polskich monet znajduje się dziś w Muzeum Narodowym w Krakowie - komentuje Michał Niemczyk.

Jak dodaje ekspert, numizmatyka nie musi być jednak pasją wiążącą się z wydawaniem setek tysięcy złotych - w zależności od rzadkości, w królewską monetę zainwestować można już od 200 zł.

Oprócz unikatowych złotych monet 25 września na licytację trafi również najlepiej zachowany egzemplarz denara pierwszego króla Polski. Moneta Bolesława Chrobrego w typie Princes Polonie widnieje na współczesnym banknocie 20-złotowym. Jej wiek szacowany jest na około 1000 lat, a licytowana będzie od 30 000 zł.

Fot. mat. pras.

Skontaktuj się z nami

22 620 45 74

Zadzwoń do nas dzisiaj, aby dowiedzieć się więcej na temat naszych produktów lub napisz na email: [email protected]

Najlepsza obsługa online

Infolinia czynna pon.-pt. 9.00 - 17.00

Infolinia czynna pon.-pt. 9.00 - 17.00

14 dni na zwrot bez podawania przyczyny

14 dni na zwrot bez podawania przyczyny

Ekspresowa dostawa kurierem UPS

Ekspresowa dostawa kurierem UPS

Bezpieczeństwo płatności dzięki szyfrowaniu SSL

Bezpieczeństwo płatności dzięki szyfrowaniu SSL

Gwarancja udanych zakupów oraz satysfakcja

Gwarancja udanych zakupów oraz satysfakcja

youtube facebook